Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Doğru nişan nasıl alınır  (Okunma sayısı 1447 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eser Şanlı

  • Yönetici
  • İyi avcı
  • *****
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Cinsiyet: Bay
  • İleti: 149
    • Profili Görüntüle
    • www.keciorenavcilarkulubu.com
Doğru nişan nasıl alınır
« : 08 Ocak 2012, 20:07:20 »

Nişan Almak Ama Nasıl ?
Karşımıza çıkan hedefi vurabilmek için her şeyden önce nişanın doğru alınması gerekir.Nişan alma, Nişan Hattını Hedef Üzerine Oturtmaktır. Ancak bu nişanın doğru olabilmesi için göz, gez, arpacık ve nişan noktasının doğru olarak hizalanması gerekir. Doğru bir hizalama, gezin merkezinin veya üst kenar ortasının arpacığın silme tepesi ile hizalanması sonucu sağlanır.

Doğru nişan alındığında, gez, arpacık ve hedefin vermiş olduğu görüntüye Nişan Resmi adı verilir.

Nişan, genel kural olarak gözün biri kapatılmak suretiyle tek gözle alınır. Yine genel olarak, sağ elini kullananlar sol gözünün kapatarak sağ gözle nişan alınır. Solaklar, silahı sol taraftan kullandıkları taktirde sağ gözlerini kapatıp sol gözle nişan alabilirler.

 Ama insanların gözlerinden biri tabii olarak gerçek görüntü diğeri zahiri görüntü verir. Nişanın gerçek görüntü veren gözle verilmesi şarttır. İnsanlarda genellikle gerçek göz, sağ veya sol elini kullanması ile uyum içinde olursa da bazen tersi de olabilir. Gerçek gözü kullandığı koldan farklı olanlar eğer silahı tek taraftan kullanıyorlarsa nişan iki gözleri de açık olarak almak zorundadır. Aksi takdirde hedefin zahiri görüntüsüne ateş etmiş olurlar ve hiçbir zaman isabetli atış yapamazlar.

Gerçek göz şöyle küçük bir deneme ile tespit edilebilir. Sağ kolunuzu ileri doğru uzatın. Başparmağınızı yukarı kaldırın. İki gözünüzde açık olarak bir hedefe nişan alın. Nişanınızı bozmadan bir gözünüzü kapatıp tek gözle nişanı takip edin. Nişanınız bozulmamışsa gerçek gözünüz odur. Görüntü kaymışsa diğer gözünüzü kapatıp deneyi tekrar edin. Nişan bozulmuyorsa gerçek gözünüz açık olan gözünüzdür.

Nişan hattı ile mermi yolu nişancılık eğitiminde sık sık kullanılan iki deyimdir. Doğru nişan, birbirinden farklı olan bu iki hattın Nişan Noktası üzerinde çakıştırılması suretiyle alınır. Eğer iki hat nişan noktası üzerinde uygun şekilde çakıştırılmazsa isabetli atış yapılmaz.

Nişan Hattı :

Gözden, gezin orta noktasından (Üçgen, dörtgen gezlerde üst kenar ortasından) arpacığın silme tepesinden geçen hattır. Bu noktalardan gez ve arpacık sabittir. Göz, bu iki noktayı birleştiren hattı hedef nişan noktasına tatbik edebilmek için hatta girer. Nişan hattı, düz bir hattır. Bu hat hedef üzerinde seçilen nişan noktasına çakıştırılınca nişan alınmış olur.

Mermi Yolu :

Mermi yolu kavisli (Hallaç Yayı Gibi) bir hattır. Mermi yolu kavisinin büyüklüğü namluya verilecek yükselişe göre değişir. Mermi yolu daima namlu mihverinin (uzantısının) altında kalır.

Merminin namlu ağzını terk ettiği anda nişan hattının hedef üzerinde gösterdiği noktaya da Çıkış Noktası adı verilir. Çünkü bu nokta, çıkış noktasının hedef üzerindeki izdüşümüdür.

Nişan Hattı-Mermi Yolu İlişkileri :

Nişan hattı düz bir hat, mermi yolu kavisli olduğu ve çıkış noktası nişan hattından aşağıda bulunduğu için, atış esnasında mermi yolu nişan hattını , biri çıkışta diğeri düşüşte olmak üzere iki defa keser, isabetli bir atış yapabilmek için nişan hattı ile mermi yolunun ikinci kesişme noktasının hedef üzerinde veya biraz gerisinde meydana gelecek şekilde mermi yolunun ayarlanması gerekir. Bu da nişangahın ateş edilecek mesafeye ayarlanması suretiyle namluya gerekli yükseliş verilerek sağlanır. Yani, nişangah ateş edecek mesafeye ayarlanınca, namluya nişan hattı ile mermi yolunu hedefte çakıştıracak yükseliş verilmiş olur.
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2012, 21:50:45 Gönderen: Eser Şanlı »
Kayıtlı
Üye oldunuzmu ?
Lütfen üye olarak ve paylaşımlar yaparak katkıda bulunun. Burası avcıların yeri.